RAJD MOTOCYKLOWY UPAMIĘTNIAJĄCY MARSZ BRYGADY ŚWIĘTOKRZYSKIEJ I MIEJSCA ZBRODNI KOMUNISTYCZNYCH.

 

29.IV-6.V.2017

 

Rajd rozpocznie się w Górach Świętokrzyskich i podąży szlakiem Brygady aż do Holiszowa gdzie Narodowe Siły Zbrojne 5 maja 1945 roku wyzwoliły obóz koncentracyjny i spotkały się z wojskami generała Pattona.

Żołnierze tej formacji w tragicznym okresie II wojny światowej prowadzili walkę zbrojną zarówno z Niemcami, jak i Sowietami. Marsz Brygady Świętokrzyskiej NSZ, uratował życie ponad 1000 Polaków, którzy w przypadku schwytania przez komunistów podzieliliby los tysięcy im podobnych. Większość historii o Żołnierzach Wyklętych to opowieści pisane przez pryzmat prześladowań tortur, zbrodni sądowych i śmierci w bezimiennych dołach.

Historię Żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej można podsumować jednym zwrotem-Im się udało !!!

„Ofensywa sowiecka ruszyła 13 stycznia 1945 r. Brygada ma wykonać rozkaz wycofania się na Śląsk. Pomocy żadnej udzielić nie możemy. Należy liczyć tylko na własne siły – gen. Bogucki”.

Koncentracja uczestników wyznaczona jest na wieczór 29 kwietnia 2017 roku w Górach Świętokrzyskich.

 

30.IV- rozpoczęcie rajdu Mszą Świętą

- odwiedzimy miejsca związane z terrorem komunistycznym na terenie Kielc i okolic

1.V około 300 km

Ruszamy na Zachód po drodze odwiedzając miejsca związane z marszem i walką Brygady Świętokrzyskiej

Jesteśmy też na Jasnej Górze oddać pokłon Królowej Polski.

W Częstochowie zapalimy znicze pod pomnikiem dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego zamordowanego przez komunistów.

2.V około 300 km

Ten dzień poświęcimy na przybliżenie losów tych którym się nie udało….. Odwiedzimy miejsca związane ze zbrodnią jakiej komuniści dopuścili się w roku 1946 na żołnierzach NSZ ze zgrupowania Henryka Flamego.

Nocujemy w Czechach w pobliżu miejsca gdzie kwaterowała Brygada a do jej szeregów dołączyli jeńcy z Powstania Warszawskiego.

3.V około 210 km

Kierunek Morawy

„9 kwietnia 1945 roku

Wczorajszą niedzielę spędziłem dość przyjemnie. Zaraz po Mszy św. i obiedzie wszyscy podchorążowie naszego kursu, a było nas piętnastu, zostali zaproszeni na wycieczkę krajoznawczą do „Macochy”, zorganizowaną przez naszego majora. „Macocha” jest to ogromna grota królewska – podziemna, oddalona od nas o 12 km w okolicy Ostrowa…”

Mam nadzieję, że Nam też uda się odbyć tę wycieczkę krajoznawczą.

4.V około 333 km

Docieramy do Pilzna. Zakwaterowanie zwiedzanie miasta.

5-6.V Uroczystości w Pilznie i Holiszowie.

6.V Zakończenie Rajdu powrót do domu.

 

Kto może wziąć udział ?

- Każdy kto chce uczcić pamięć o Brygadzie Świętokrzyskiej i tych którzy pozostali w Polsce walcząc z komuną.

- Każdy kto umie się zachowywać godnie.

- Każdy kto ma motocykl i umie się nim bezpiecznie poruszać.

- Każdy kto chce się rozwijać, poznawać historię Polski dlatego obejrzy podlinkowane dokumenty związane z tematami, których dotkniemy.

-uwazamrze

-historia

-YouTube

- Każdy kto czytając to zaproszenie pomyślał „fajnie co mogę dać od siebie ?”

-Każdy kto do końca marca zostanie wciągnięty na listę uczestników i wpłaci zaliczkę na poczet rezerwacji noclegów w Pilznie, oraz zniczy i kwiatów

składanych po drodze w wysokości 150 pln. To co zostanie ( jeżeli zostanie) pójdzie do „wspólnego kotła” w Pilznie. Miejsce noclegu w Pilznie uzależniam od ilości chętnych i wolnych miejsc w mieście.

Ważne informacje

- Ilość miejsc jest ograniczona

- na dzień dzisiejszy zakładam noclegi pod dachem – konieczny jest materac i ciepły śpiwór, racja żywnościowa na jeden dzień. - Nocujemy razem w jednym miejscu chyba, że prowadzący ze względu na okoliczności zadecyduje inaczej. (Zakładam większość noclegów na Campingach). Zarezerwowane noclegi będziemy mieć tylko na starcie i mecie reszta jest tylko założeniem –przecieramy szlaki.

- Decyzje prowadzącego rajd są ostateczne.

- Z Warszawy do Warszawy trasa wyniesie około 2200 km

- Dokładne koordynaty koncentracji uczestników otrzyma każdy kto się zgłosi, zostanie wciągnięty na listę i wpłaci zaliczkę na nocleg w Pilznie.

-Zgłoszenia proszę wysyłać osobiście drogą mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Proszę podać rodzaj motocykla, preferowaną prędkość podróżną i nr telefonu.

- w miarę możliwości, proszę zamontuj na motocyklu polską flagę.

Uwagi: - organizacja Rajdu nie jest usługą turystyczną w rozumieniu Ustawy „O usługach turystycznych”, Dz. U. Nr 223, poz. 2268 z dnia 29 sierpnia 1997 roku z późniejszymi zmianami - każdy uczestnik Rajdu jedzie na własną odpowiedzialność i odpowiada za siebie zgodnie z obowiązującymi odpowiednimi przepisami prawa, w tym prawa o ruchu drogowym,

 

WAŻNE -Prowadzący wyznacza trasę i punkty na niej, dzieli się swą wiedzą ( o ile taką posiada) jednak nie jest i nie chce być pilotem wycieczki, dlatego każdy ma głowę aby z niej korzystać.

 

 

Zapraszam w imieniu kolegi Michała !

Myślę że warto tam pojechać !

 

Twój komentarz jest dla mnie ważny !

{jcomments on}