JA - POLAK - MOTOCYKLISTA

Mężczyzna robiący zakupy, chirurg, dentystka, ksiądz, opiekunka - wszyscy noszą motocyklowe kaski.

 

Celem kampanii "Motocykliści są wśród nas" zainicjowanej przez Fundację Jednym Śladem jest uświadomienie użytkownikom dróg, że jeżdżących motocyklami spotykają także na co dzień.

Jak piszą organizatorzy: chcemy poprzez naszą akcję przyczynić się do zwiększenia wzajemnego szacunku użytkowników ruchu drogowego i redukcji agresywnych zachowań wobec motocyklistów.

Fundacja przywołuje dane, według których udział w wypadkach i ryzyko poniesienia obrażeń lub utraty życia jest dużo większe dla motocyklistów niż innych użytkowników dróg, jednak nie oni są najczęściej głównymi sprawcami tragedii - większe znaczenie ma brak koncentracji kierowców samochodów, ich kultura jazdy czy bagatelizowanie zagrożeń.

Według Jednym Śladem, stereotyp osoby jeżdżącej na motocyklach wywołuje negatywne reakcje, a kampania ma na celu także zmianę tych postaw.

Kampania powstała przy współpracy z firmą AMS, fotografem był Arek Markowicz, a za projekt odpowiada Big Rabbit.

Szkoda, że kampania i te miłe plakaty zakończą swoją dydaktyczną działalność już w listopadzie.

link - http://www.jednymsladem.com.pl/

 

Jest jednak jeszcze druga akcja pod nazwą


JA MOTOCYKLISTA

Motocykliści. Codziennie mijają Cię w korkach, parkują obok Ciebie pod sklepem lub urzędem, spotykasz ich podróżując po kraju i poza jego granicami.

Kim są? Kto kryje się za szybą kasku?

Próbą odpowiedzi na te pytania jest Kampania Społeczna „Ja Motocyklista”.
Kampania zorganizowana przez samych motocyklistów – Fundację Jednym Śladem oraz Torres Art.

Ponad dwieście osób odsłoniło przed fotografem Dariuszem Felis-Obryckim swoje dwa oblicza: jedno związane z zawodem jaki wykonuje, drugie z pasją, którą posiadają.

Prace prezentowane w galerii  są efektem sesji zdjęciowych, w których udział wzięli motocykliści z całej Polski.
Pokazują one przedstawione na zasadzie „lustrzanego odbicia” dwie twarze motocyklisty – tę schowaną pod kaskiem oraz tę widzianą na co dzień.

Jakub codziennie dokonuje cudów - ratuje życie i zdrowie ludzkie. Jest chirurgiem, dzięki któremu wiele osób uniknęło wielkich tragedii. Trudno zliczyć ile rodzin będzie mu wdzięcznych do końca życia za uratowanie najbliższej osoby. Ale Jakub patrząc codziennie w lustro nie widzi jedynie lekarza. Widzi motocyklistę, bo to kim jest nie wynika wyłącznie z jego pracy, ale również z pasji.

Andrzej jest cenionym aktorem. Trudno byłoby znaleźć kogoś, kto nie skojarzy jego twarzy. Wzbudza powszechną sympatię. Patrząc na swe odbicie lustrzane, podobnie jakJakub, dostrzega motocyklistę.

Nie inaczej jest w przypadku Eweliny. Rodzice codziennie powierzają Jej opiece swoje dzieci. Jest przedszkolanką. A kogo Ona widzi patrząc na siebie? Motocyklistkę.

Chcielibyśmy odwrócić sytuację i sprawić, aby pozostali uczestnicy ruchu drogowego widząc na ulicy motocyklistę byli w stanie dostrzec w nim chirurga, aktora, przedszkolankę, sekretarkę, sprzedawcę czy wykładowcę akademickiego. Po prostu człowieka.

Pragniemy przełamać stereotypowe myślenie, że każdy motocyklista to szalony, nieodpowiedzialny „dawca”. Motocyklistą może być każdy. Prawnik, lekarz, nauczycielka a nawet ksiądz. Twój sąsiad, koleżanka z pracy, ekspedientka z Twojego ulubionego sklepu. Są to osoby, które spotykamy na co dzień. Szanowany polityk na motocyklu? Drobna prezenterka telewizyjna?  Siedemdziesięcioletni księgowy? A dlaczego nie?! To zwykli ludzie. Wrażliwi, sympatyczni, radośni albo może czasami marudni. Takimi widzą ich bliscy, takimi widzą się oni sami, takimi chcemy żeby zobaczyli ich inni. Nie jako anonimową postać, ale jako drugiego człowieka.

Motocykliści  to tacy sami uczestnicy ruchu drogowego jak kierowcy samochodów, rowerzyści czy piesi. Jeśli zobaczysz w nich zwykłych ludzi – takich samych jak Ty, jeśli uda Ci się zmienić negatywne nastawienie do nich, zwiększy to świadomość na drodze.  A to bezpośrednio wpłynie na bezpieczeństwo i jakość życia każdego z nas.

 

ORGANIZATORZY:

Pomysłodawcą Kampanii jest fotograf Dariusz Felis-Obrycki, prywatnie od wielu lat motocyklista.
Współpracę przy realizacji projektu podjęła Fundacja Jednym Śladem, dzięki której akcja nabrała niesamowitego rozpędu.
 

Przy akcji prężnie działa również grupa zaprzyjaźnionych motocyklistów i bliskich nam osób.

Ekipę tworzą:


Dariusz Felis-Obrycki - TorresArt
Joanna Felis-Obrycka – TorresArt
i przyjaciele:
Barbara Szczygielska
Patryk Kalkowski
Cyprian Zbróg
Magdalena Kiersnowska
Marcin Wrzesiński
Katarzyna Piasny

 

oraz:

Krzysztof Rzepecki – Fundacja Jednym Śladem

Mariola Szlęzak – Fundacja Jednym Śladem
Wojciech Szczygielski – Fundacja Jednym Śladem

link - http://jamotocyklista.pl/

 

Polecam

LwG.

Twój komentarz jest dla mnie ważny !

{jcomments on}